Żywność liofilizowana – czym jest i jakie ma właściwości?

Żywność liofilizowana – czym jest i jakie ma właściwości?

Nazwa „żywność liofilizowana” brzmi dla Ciebie bardzo zagadkowo? Zastanówmy się zatem wspólnie, co właściwie kryje się pod tym określeniem. O wielu zaletach tej nowoczesnej metody konserwacji i jej prozdrowotnych właściwościach dowiesz się z naszego artykułu. W takim razie zaczynamy!

Liofilizacja – co to za proces?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zjawisko określane jako liofilizacja żywności może w pierwszej styczności prezentować się co najmniej skomplikowanie. Jednak nie masz się absolutnie czym martwić, postaramy się przybliżyć Ci to pojęcie w jak najbardziej przyjazny i zrozumiały sposób. W naszej pracy temat liofilizacji przewija się nieustannie, dlatego można powiedzieć, że znamy go od podszewki, a dzisiaj nastał ten dzień, w którym Ty również dowiesz się o wielu wspaniałych zaletach tej procedury.

W telegraficznym skrócie liofilizacja polega na odparowaniu wody z uprzednio zamrożonych do około -40 stopni Celsjusza produktów. Co daje nam ten proces? Pozwala on przede wszystkim na konserwację żywności i znaczne wydłużenie jej terminu przydatności do spożycia. Poprzez odparowanie nawet do 96% wody, liofilizowane produkty zostają także odpowiednio zabezpieczone przed rozwojem szkodliwych bakterii wewnątrz opakowania.

W dzisiejszych czasach wszyscy dobrze wiemy, jak niełatwe bywa pogodzenie zdrowego gotowania z codziennym pośpiechem. Może to być szczególnie frustrujące dla tych, którzy ze wszystkich sił chcą prowadzić zbilansowaną dietę i dbać o własny organizm, jednak duża ilość obowiązków im na to nie pozwala. Na szczęście, istnieje rozwiązanie. Jeśli nie masz, kiedy zaplanować dokładnego jadłospisu na kolejne dni, a zarazem lubisz mieć w swojej kuchni tzw. żywność awaryjną na czarną godzinę, produkty zakonserwowane opisywaną metodą przyspieszą proces przyrządzania smacznego dania. W rezultacie nie tylko unikniesz konieczności spożycia zbyt dużej ilości gotowych i wysokoprzetworzonych pokarmów, ale i zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Możliwe, że na ten moment rozbrzmiewa Ci w głowie jeszcze jedna wątpliwość co do żywności liofilizowanej. Czy ten konkretny proces konserwacji jest skuteczny dla wielu rodzajów produktów? Odpowiedź jest bardzo satysfakcjonująca – jak najbardziej. Procedurę tzw. suszenia mrozem można zastosować do owoców, warzyw, mięsa, nabiału czy jaj, a nawet pełnych posiłków. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla każdego, w tym również wegan i wegetarian. Jeśli natomiast masz w domu zwierzaka, owoce liofilizowane dobrze sprawdzą się jako smakołyk urozmaicający dietę Twojego czworonoga.

Żywność liofilizowana i jej wartości odżywcze

Z pełną odpowiedzialnością możemy zapewnić Cię, że produkty liofilizowane stanowią jedną z najkorzystniejszych metod konserwacji żywności. Co o tym świadczy? Odpowiedź jest ściśle powiązana z charakterem całego procesu suszenia mrozem, który wyklucza obecność jakichkolwiek konserwantów i innych sztucznych dodatków. Dlatego, jeśli – tak jak my – należysz do grupy zwolenników zdrowego odżywiania i stylu życia, ta informacja z pewnością Cię ucieszy.

Naturalny smak pozbawiony zbędnych ulepszaczy to jeszcze nie wszystko. Domyślasz się, jaka jest kolejna zaleta produktów liofilizowanych? Jedzenie zakonserwowane tą metodą pozostaje tak samo pełnowartościowe, jak było przedtem, co znacznie ułatwia zachowanie organizmu w pełnym zdrowiu, poprzez dostarczenie mu istotnych witamin. To prawdopodobnie jedna z naszych ulubionych cech tego typu produktów – w końcu wspomaga ona dbanie o siebie w każdym wieku w wyjątkowo prosty sposób.

Przewaga tej konkretnej metody konserwacji dotyczy także smaku produktów. Owoce i warzywa liofilizowane utrzymują swoją charakterystyczną esencję i zapach. Wyjątkowe walory smakowe Twoich ulubionych produktów zostają więc zachowane. Ponadto tego rodzaju żywność ani trochę nie ogranicza aktywności naturalnych enzymów pochodzących z kiełków, warzyw i owoców, które są szczególnie istotne dla prawidłowego przeprowadzania procesu trawienia. W efekcie praca układu pokarmowego jest dodatkowo wspomagana, a do Twojego organizmu przedostają się wszystkie cenne właściwości odżywcze charakterystyczne dla danego typu pokarmu.

Świeże i wygodne gotowanie

Bez względu na to, czy lubisz gotować, czy też nie, z pewnością warto zadbać o to, aby proces codziennego przyrządzania posiłków stał się jeszcze bardziej wygodny. Chętnie Ci w tym pomożemy! Prześledźmy zatem razem, jak żywność liofilizowana może uatrakcyjnić codzienne gotowanie.

Szybki i niewymagający proces przyrządzania posiłków

Łatwość w przygotowaniu to jeden z najcenniejszych atutów tego typu produktów. Czasem wydaje Ci się, że mycie, siekanie i gotowanie składników to zbędna strata czasu? Produkty liofilizowane są od razu gotowe do użycia. Co więcej, mogą one także przyjmować formę sypką, dzięki czemu będzie Ci jeszcze łatwej zmieszać je z koktajlem czy zupą.

Możliwość eksperymentowania z konsystencją produktu

Jak już wiesz, liofilizacja polega na odprowadzeniu wody z pożywienia, przez co staje się ono nieco twardsze i bardziej chrupkie. Jeśli zechcesz, możesz przywrócić dawną konsystencję owocu, warzywa lub innego pokarmu, wystarczy, że zalejesz go gorącą lub ciepłą wodą i chwilę odczekasz. Zadbasz wówczas o ponowne nadanie pożywieniu charakterystycznego dla niego wyglądu i sprężystości.

Jak z pewnością możesz już wywnioskować, żywność liofilizowana ma tę specjalną cechę, której wszyscy pożądamy na co dzień w kuchni – praktyczność. Mamy nadzieję, że Ty też zauważasz już, jak wygodne może być zdrowe gotowanie.

Dla kogo sprawdzą się produkty i dania liofilizowane?

Lubisz długie spacery po szlakach górskich? A może po prostu aktywność towarzyszy Ci na co dzień i cenisz sobie funkcjonalność w każdej dziedzinie życia? Możemy śmiało przyznać, że ten opis pasuje również do nas. Dokładnie dlatego pewnego dnia postawiłyśmy swoje pierwsze kroki na drodze związanej z szukaniem rozwiązań na uczynienie zdrowej diety jeszcze bardziej przyjemną oraz przystępną dla każdego. Natomiast, żywność liofilizowana stała się dla ogromną inspiracją i podstawą do dalszych działań. Dlaczego?

Produkty zakonserwowane metodą liofilizacji są wyjątkowo lekkie. Możesz zatem bez obaw zabrać paczkę ulubionych owoców lub sproszkowanych kiełków jako prowiant na wyjazd czy przekąskę, po którą sięgniesz po porannej jodze lub innych ćwiczeniach fizycznych, a nawet w przerwie podczas czytania książki.

Jeśli zabrudzony bagaż to ostatnie, czego potrzebujesz, z pozbawionym wody jedzeniem liofilizowanym, nie doświadczysz żadnych kłopotów w czasie jego transportu. Wszystko to dzięki nieco twardszej i kruchej konsystencji.

Jesteśmy bardzo ciekawe, czy masz świadomość tego, jak silnie dieta może oddziaływać na Twoje zdrowie. Odpowiednio zbilansowane posiłki to jedna z najbardziej podstawowych metod dbania o siebie, która pomoże Ci zachować więcej energii i pogody ducha także na etapie jesieni życia. A skoro dieta ma być zdrowa, to dobrze, żeby była również wygodna – z własnego doświadczenia możemy przyznać, że żywność liofilizowana znakomicie spełnia te kryteria. Dlatego jadłospis wykorzystujący takie produkty będzie jak najbardziej odpowiedni także dla seniorów oraz wszystkich innych, którzy chcą czerpać z życia jak najwięcej.

Najważniejsze zalety żywności liofilizowanej

Jak widzisz, żywność liofilizowana skrywa naprawdę wiele zalet. Poniżej znajdziesz podsumowanie wszystkich najważniejszych korzyści, jakie wiążą się z wykorzystywaniem takich produktów w codziennej diecie:

  • zachowanie prozdrowotnych właściwości i składników odżywczych zawartych w danym typie pokarmu,
  • wydłużenie terminu ważności produktów oraz ich wzmocniona ochrona przed psuciem się,
  • lekkość, która sprzyja komfortowemu transportowi oraz przechowywaniu,
  • łatwość w przygotowaniu wpływająca na zwiększenie komfortu codziennego gotowania,
  • odpowiednie rozwiązanie dla osób na diecie roślinnej oraz wegetariańskiej,
  • utrzymanie charakterystycznego smaku i zapachu konkretnych produktów,
  • uniwersalne dopasowanie do wielu typów potraw,
  • możliwość spożywania osobno w formie przekąski,
  • świetne urozmaicenie diety dla czworonogów, a także gryzoni czy papug,
  • możliwość spożywania w formie kruchej lub w standardowej konsystencji dla danego produktu (po dodaniu odrobiny wody).

Gorąco zachęcamy Cię do kontynuowania z nami tej drogi opartej na życiu zgodnym z naturą oraz korzystaniu ze zdrowych i pełnowartościowych produktów kulinarnych. Jeśli zastanawiasz się, gdzie dokładnie kupić żywność liofilizowaną, znajdziesz ją łatwo na naszej stronie. ALFA9 to efekt naszej długiej i wymagającej (ale jakże satysfakcjonującej) pracy. Możemy więc poświadczyć o jego skuteczności i niezwykle korzystnym wpływie na zdrowie. Kompozycje drogocennych składników w postaci sproszkowanej esencji Lucerny i Gaby oraz obecność aż 9 niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów zachwycą Cię swoim szerokim wsparciem dla organizmu. To świetny sposób na urozmaicenie oraz uzupełnienie diety o cenne wartości odżywcze. Jego skoncentrowana postać osiągnięta na drodze liofilizacji jest dostępna w formie aromatycznego proszku, którym możesz posypać dowolne danie. Tak niedużo wystarczy, aby o siebie zadbać.

Bardzo miło było nam znów przybliżyć Ci sekrety zdrowego odżywiania i odkryć przed Tobą nowe zagadnienia z tej sfery. Pamiętaj, aby wcielić w życie poznane dzisiaj cenne wskazówki, które uczynią pełnowartościową dietę zdecydowanie prostszą w realizacji.
Powrót do blogu