Żywieniowa harmonia na talerzu i w ciele – o roli świadomej diety

Żywieniowa harmonia na talerzu i w ciele – o roli świadomej diety

Świadome odżywianie zyskuje coraz bardziej na popularności wśród wielu osób w każdym wieku, co niezmiernie nas cieszy. Dieta ma bowiem ogromne znaczenie w zachowaniu życiowej równowagi oraz harmonii, o czym zresztą zaraz się dobrze przekonasz. Możesz więc śmiało zaszyć się w ulubionym domowym kąciku, ponieważ właśnie zaczynamy nasze dzisiejsze spotkanie.

Rola żywności w zdrowym stylu życia

Bardzo ciekawi nas, czy udało Ci się już wcześniej usłyszeć takie sformułowanie jak „harmonia żywieniowa”. Od pewnego czasu wszelkie sposoby na naturalne metody dbania o siebie święcą triumfy popularności i naprawdę nie pozostaje nam nic, jak tylko kibicować dalszemu rozwojowi takiego trendu. W końcu tak dużo dobrego możemy dla siebie zdziałać, pozostając uważnymi na własne potrzeby, prawda?

Wróćmy do naszej myśli przewodniej i zastanówmy się teraz wspólnie, czym właściwie jest zrównoważona dieta. W ramach tego pojęcia skrywa się kilka istotnych zagadnień, dlatego pozwoliłyśmy sobie na wyszczególnienie tych najważniejszych według nas.

Równowaga żywieniowa opiera się przede wszystkim na:

 • dostosowaniu ilości oraz rodzaju spożywanego pokarmu pod względem indywidualnego zapotrzebowania energetycznego,
 • zróżnicowanych posiłkach zawierających cenne dla organizmu składniki odżywcze takie jak: białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze czy witaminy,
 • przewadze produktów naturalnych w diecie,
 • a także sporządzaniu codziennego jadłospisu w zgodzie z indywidualnym poczuciem smaku – w kuchni jak najbardziej dozwolone jest eksperymentowanie, poza tym zapewniamy, że każdy składnik można przyrządzić tak, aby mógł przypaść Ci do gustu, liczy się tylko otwarta głowa.

Harmonia żywieniowa charakteryzuje się także bardzo pozytywnym wpływem na wiele innych sfer życia. Kiedy na naszym talerzu znajduje się samo zdrowie, poniekąd dbamy również wówczas o własną głowę. Pewnie doskonale kojarzysz zwyczaj jedzenia czekoladki na pocieszenie? Pokarm pełni bowiem nie tylko rolę odżywczą dla naszego organizmu. Z pomocą jedzenia dostarczamy sobie również przyjemności czy celebrujemy ważne okazje. W końcu kto z nas nie urządził nigdy przyjęcia dla bliskich przy stole?

To, na co jednak chciałybyśmy zwrócić Ci szczególną uwagę to pewna istotna dla naszego organizmu zależność. Jakość żywności a zdrowie – jaki wpływ mają na siebie te dwa zjawiska? Otóż okazuje się, że naprawdę istotny. Wróćmy na chwilę do przykładu z czekoladką. Oczywiście, nie ma nic złego w tym, aby od czasu do czasu w naszym jadłospisie znalazło się miejsce na słodycze czy inne przetworzone pokarmy. Jednak unikanie jedzenia emocjonalnego to jak naprawdę dobry nawyk, który ułatwia budowanie zdrowej relacji z pożywieniem.

Możemy w pełni zapewnić Cię, że najlepsza dieta na dobre samopoczucie to po prostu zadbanie o to, aby każdego dnia na talerzu znajdowało się jak najwięcej zdrowych pokarmów. Nie musisz przecież czekać na wyjątkową okazję, aby wesprzeć swój organizm, czyż nie?

Wybór odpowiednich składników odżywczych obecnych w codziennych posiłkach chroni również przed ryzykiem odczuwania negatywnych emocji. Dobrym przykładem są tutaj m.in. witaminy z grupy B, które regulują pracę układu nerwowego. To bardzo ważne, jeśli chcesz zapobiec nadmiernemu rozdrażnieniu.

Wpływ diety na samopoczucie może być więc naprawdę silny, nawet jeśli na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele uwagi tej konkretnej kwestii. Najlepsze rozwiązanie, które naprawdę odmieniło nasze spojrzenie na odżywianie i z którego możesz skorzystać w każdym wieku, to prowadzenie zrównoważonej diety na co dzień. W ten sposób uchronisz się przed osłabieniem, jak i gorszym samopoczuciem na dłuższą metę.

Wszyscy lubimy natychmiastowe awaryjne środki, jednak lepiej stale pamiętać o tym, jakie jest znaczenie świadomości żywieniowej niż potem szukać ostatniej deski ratunku. W końcu czekoladka to szybkie, ale ulotne pocieszenie, a dobre nawyki żywieniowe przynoszą długoterminowe szczęście.

Dieta a poziom energii życiowej

Bardzo możliwe, że męczy Cię teraz jedna szczególna kwestia – czy są jakieś sposoby na to, aby zadbać o swoją wewnętrzną harmonię oraz energię naturalnie? Możemy potwierdzić, że znajdujesz się w odpowiednim miejscu, żeby poznać odpowiedź na to pytanie.

Dążenie do stanu samouspokojenia i wyciszenia stanowi obszar także naszych zainteresowań. Ba! To zagadnienie było jedną z podstawowych motywacji, dla których rozpoczęłyśmy własne poszukiwania drogi do dobrostanu emocjonalnego oraz dobrej kondycji fizycznej za pomocą rozwiązań dietetycznych. Zatem, jak wspierać swój organizm i umysł poprzez odżywianie?

To, co znajdziemy na talerzu, prędzej lub później trafi do naszego organizmu wraz z wszystkimi cennymi właściwościami. Przygotowywanie posiłków z myślą o zdrowiu to więc wspaniały sposób na lekcję uważności na własne potrzeby. Ogromnie polecamy Ci metodę obserwacji tego, jak konkretne pokarmy wpływają na Twoje samopoczucie. Możliwe, że niektóre z nich są dla Ciebie bardzo pożyteczne, a inne z kolei powinny gościć na talerzu w mniejszych ilościach. Jesteśmy przekonane, że Twój organizm jest bardzo mądry i dużo Ci podpowie.

A jeśli masz jakiekolwiek obawy i martwisz się zbyt małą ilością czasu na uważne jedzenie, spokojnie, dla nas również zdrowy styl życia stanowi prawdziwą sztukę w codziennym zabieganym świecie. Jednak dążenie do harmonii, równowagi i wewnętrznego spokoju sprawia, że czujemy się zdecydowanie lepiej na co dzień.

Wraz ze zdrową dietą przychodzi jeszcze więcej wspaniałych zalet, chcesz dowiedzieć się jakich? Odkryjmy więc razem korzyści świadomego jedzenia. Zrównoważone odżywianie przynosi nam na co dzień m.in.:

 • dostęp do wielu wspaniałych doznań dla kubków smakowych,
 • dużą ilość energii,
 • zdrową kondycję skóry,
 • skuteczną ochronę przed chorobami związaną z wyższą odpornością organizmu,
 • lepsze samopoczucie oraz wyższą witalność.

Jest o co zabiegać, prawda? Nie bez powodu jedzenie stanowi tak istotny element naszej kultury i to właśnie przy zastawionym stole świętujemy z bliskimi. Codzienna dieta poprawiająca samopoczucie powinna uwzględniać znaczenie białka, węglowodanów i tłuszczów, ale również naszych innych specjalnych potrzeb.

Harmonia smaków sprawia, że przyrządzane potrawy smakują o niebo lepiej. Mamy dla Ciebie małą propozycję. Następnym razem, gdy będziesz przyrządzać jakiś posiłek, poświęć na to nieco więcej czasu i zastanów się, jakimi jeszcze składnikami możesz wzbogacić i uzupełnić swoje danie. Przyrządzanie pokarmu z taką dozą czułości to świetna metoda na wyciszenie oraz odkrywanie nowych połączeń smakowych, które zapewnią jak najbardziej harmonijny efekt.

Harmonia w życiu codziennym

Doskonale wiesz już, jak ważna jest różnorodność w diecie. Zanim przejdziemy do kolejnego etapu naszej dzisiejszej spokojnej podróży, jeszcze jedno małe przypomnienie. Bardzo dużą rolę dla zdrowia odgrywa także odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego pamiętaj, aby uwzględniać płyny w swojej codziennej diecie, jeśli nie chcesz doprowadzić do wyczerpania organizmu – przecież na pewno nie zasłużył sobie na takie traktowanie.

Jeśli zależy Ci na tym, aby wzmocnić poczucie harmonii w swoim organizmie, niewątpliwie dobrym rozwiązaniem okaże się holistyczne podejście. Dieta to jeden z podstawowych komponentów zdrowego stylu życia, który jest w stanie bardzo silnie oddziaływać na nasz organizm. Ale najlepsze efekty daje metodyczne i kompleksowe działanie jak w każdej innej dziedzinie, prawda? Dobrze będzie więc jeśli wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe, weźmiesz także pod uwagę to jaką rolę odgrywa dla Ciebie na co dzień:

 • aktywność fizyczna,
 • regeneracja
 • oraz stres.

Bez obaw, nie zamierzamy zostawiać Cię sam na sam z tymi zagadnieniami. Każde z nich poruszałyśmy już w różnych kontekstach w innych artykułach na naszym blogu, dlatego jak najbardziej możesz do nich zaglądać, kiedy chcesz – zapraszamy!

Dieta a dobre samopoczucie w każdym wieku

Aż trudno nam uwierzyć, że już zbliżamy się do końca dzisiejszego spotkania – tak miło mija nam czas na wspólnym zagłębianiu się w tajniki wiedzy dotyczące zdrowej i harmonijnej diety. Jednak zanim się pożegnamy, jeszcze jedna ważna sprawa.

Nie wiemy jak Ty, ale my osobiście bardzo nie lubimy, gdy ktoś mówi, że jest już na coś za późno. To zdanie jest absolutnie mylne w kwestii dbania o siebie – nigdy nie jest za późno na to, aby lepiej zaopiekować się swoim organizmem czy wprowadzić do życia więcej harmonii – mamy nawet na to specjalny sposób.

W czasie szukania rozwiązań oraz pracy nad produktem bardzo zależało nam na tym, aby zadbać o potrzeby osób, które nie chcą rezygnować ze zdrowia ze względu na wiek, same w końcu zaliczamy się do tej grupy. Tak, dokładnie, witalny organizm to poniekąd nasz wybór – wystarczy tylko trochę zaangażowania.

Świetnie rozumiemy także osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na to, aby za jednym razem wprowadzić szereg zmian w codziennej diecie czy stylu życia. Zapewniamy Cię, że o organizm można zacząć dbać małymi kroczkami, ponieważ każde dobre działanie się liczy. Jeśli też tak uważasz, nasza prozdrowotna mieszanka ALFA9 okaże się dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Stworzyłyśmy ją w idei harmonii żywieniowej i zadbałyśmy o to, aby była jak najbardziej dogodna i szybka w użyciu, dlatego z całego serca polecamy Ci ten sposób na zadbanie o zdrowie – wygodnie i odżywczo, czyli tak jak wszyscy lubimy najbardziej.

 

Bibliografia:

WHO Global Strategy on Ageing and Health. Decade of healthy ageing 2020-2030 proposal. World Health Organization: Geneva, CH: (2020).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9902887/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30070128/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10124809/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10600480/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jocn.13892

Powrót do blogu