Planujesz zostać mamą? Zobacz, jak przygotować swój organizm.

Planujesz zostać mamą? Zobacz, jak przygotować swój organizm.

Świadome podejście do rodzicielstwa to piękna sprawa, jednak podejmowaniu tak poważnych decyzji życiowych może towarzyszyć stres. Spokojna głowa - specjalnie dla Ciebie dzisiaj weźmiemy na tapetę ten wyjątkowy temat, jakim jest planowanie ciąży. Poruszymy wszelkie niuanse i rozwiejemy Twoje najbardziej skryte wątpliwości. Z nami dowiesz się, jak umiejętnie zadbać o siebie przed zajściem w ciążę – to zaczynamy!

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

To pytanie potrafi przynieść naprawdę sporo stresu i spędzać sen z powiek przez długi czas niejednej młodej parze. Jednak jest to jak najbardziej zrozumiałe, w końcu podjęcie decyzji o rozpoczęciu planowania ciąży stanowi bardzo poważny krok, niekiedy wymagający wprowadzenia istotnych zmian w dotychczasowym trybie życia. Do tego dochodzą jeszcze takie kwestie jak np. zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie finansowe, które zapewni dobrobyt oraz korzystną sytuację materialną dla całej rodziny.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Oczywiście, nie może zabraknąć wzmianki o warunkach mieszkaniowych, a także rozwoju kariery, które często przyczyniają się do odkładania planów o potomstwie. Może zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na ciążę z medycznego punktu widzenia? Wiele źródeł podaje okres do 30 roku życia jako najbezpieczniejszy czas. Natomiast, postulujemy - decyzja o dziecku to bardzo poważna sprawa, dlatego nie należy zajmować się nią pod presją otoczenia. Polecamy więc spokojną rozmowę razem z partnerem w domowym zaciszu.

Na początek możemy polecić Ci również wizytę u odpowiedniego lekarza, która jest bardzo dobrym pomysłem przed rozpoczęciem planowania potomstwa. Dlaczego? Czytaj dalej.

Wizyta u ginekologa a planowanie ciąży

Nawet regularne badania u ginekologa wywołują u Ciebie lekki dyskomfort? Jeśli tak, pamiętaj, że nie jesteś sama i na szczęście są na to rozwiązania. Co więcej, odpowiednie przygotowanie organizmu do tego wyjątkowego stanu zapewni Ci zwiększone poczucie bezpieczeństwa.

Tym, co pomoże rozwiać Twoje zmartwienia, okaże się wybór lekarza prowadzącego, który zapewni pełen profesjonalizm. Przy pierwszej wizycie pamiętaj, aby porozmawiać z ginekologiem o planowaniu ciąży – w ten sposób uzyskasz od niego wiele cennych wskazówek, dzięki czemu zapomnisz o stresie i łatwiej będzie Ci podejść do tematu rodzicielstwa w świadomy sposób.

Kolejny punkt, który wyróżniłyśmy to - regularne badania przed ciążą zalecone przez lekarza.  Pomogą Ci się one upewnić, że organizm jest już odpowiednio przygotowany, co z pewnością wzmocni Twoje poczucie bezpieczeństwa. Koniecznie pamiętaj także, aby poinformować lekarza o swoich chorobach przewlekłych, jeśli je masz – to bardzo ważne, żeby niczego nie zatajać. Naprawdę nie masz się czego bać.

Dlaczego planowanie ciąży jest ważne?

Już nie możesz się doczekać, kiedy Twoja pociecha przyjdzie na świat i z chęcią przyspieszyłabyś ten cały proces? Doskonale to rozumiemy, takie oczekiwanie może być wyjątkowo entuzjastyczne. Wierzymy, że zależy Ci na zachowaniu jak największego spokoju oraz komfortu przebiegu ciąży, dlatego przygotowałyśmy kilka przydatnych porad – w końcu świadome rodzicielstwo zaczyna się już na etapie planowania dziecka, prawda?

Mogłybyśmy bardzo długo wyliczać powody, dla których uważamy, że planowanie ciąży z wyprzedzeniem jest ważne, ale niewątpliwie na pierwszy plan wysuwa się rola ochrony organizmu przyszłej mamy i dziecka. Poniżej podpowiadamy nasze pomysły na zaopiekowanie się sobą i wyjaśniamy, jak zaplanować ciążę z głową.

 • Suplementacja przed ciążą – odpowiednie rodzaje suplementów pozwolą Ci uniknąć ryzyka nadmiernie osłabionego organizmu spowodowanego niedoborami.
 • Regularna aktywność fizyczna dla przyszłych mam – ciało utrzymane w zdrowej kondycji jest zdecydowanie lepiej przygotowane na wymagający fizycznie czas ciąży, poza tym ćwiczenia zawsze są na czasie.
 • Unikanie szkodliwych substancji przed ciążą – tutaj, bez zbędnego koloryzowania -odstaw wszystkie środki mające negatywny wpływ na Twoje zdrowie.
 • Kontrola stresu przed planowaną ciążą – spokojny organizm to zdrowy organizm, który lepiej funkcjonuje na co dzień.
 • Zdrowa dieta przed ciążą – dobre nawyki żywieniowe i zbilansowane posiłki bogate w cenne wartości odżywcze z pewnością bardzo pozytywnie wpłyną na stan organizmu przyszłych mam.

Jak widzisz, zdrowy styl życia przed planowaną ciążą to podstawa. Jednak, na tym jeszcze nie koniec – dowiedzmy się wspólnie więcej o roli suplementacji.

Witamina B9 – znaczenie kwasu foliowego przed ciążą

Nazwa kwas foliowy wciąż niewiele Ci mówi? Nic nie szkodzi, już przychodzimy z pomocą. Radzimy pod żadnym pozorem nie dopuszczać do niedoboru tego składnika w organizmie przyszłej mamy. Dlaczego to aż takie ważne i właściwie, na co pomaga kwas foliowy?

Niewystarczająca ilość tej substancji, może spowodować nieprawidłowości w procesie rozwoju układu nerwowego dziecka, a nawet doprowadzić do ryzyka wad cewy nerwowej, w tym rozszczepu kręgosłupa. Zagłębmy się teraz jeszcze bardziej w to zagadnienie, aby pozbawić Cię wszelkich wątpliwości co do suplementacji omawianej substancji.

Kwas foliowy przed ciążą – jaki wybrać?

Ilość dostępnych na rynku produktów w formie witaminy B9 nieco Cię przytłacza i nie chcesz robić niczego na własną rękę? Zacznij więc od wizyty u ginekologa, który przekaże wszelkie cenne informacje co do suplementacji. Jednak zanim przejdziemy do kolejnych tematów, zastanówmy się jeszcze, w jakich postaciach występuje ten związek chemiczny.

Źródło w postaci pokarmu

Kwas foliowy w jedzeniu (a ściślej foliany) stanowią rodzaj naturalnej witaminy rozpuszczalnej w wodzie. Znajdziesz ją m.in. w takich produktach jak:

 • zielone warzywa np.: szpinak, brokuły, brukselka, szparagi czy groszek zielony, roszponka,
 • pełnoziarniste pieczywo,
 • pomarańcze,
 • drożdże
 • oraz niektóre produkty odzwierzęce: jaja, sery.

Źródło syntetyczne

Kwas foliowy jest substancją o charakterze syntetycznym. Można go przyjmować w postaci suplementu diety uzupełniającego codzienne posiłki. W aptekach kwas foliowy znajdziesz zarówno w kropach, jak i w tabletkach.

No dobrze, ale wciąż pozostaje kwestia tego, jaki sposób dostarczania witaminy B9 wybrać. Chyba nie zaskoczymy Cię stwierdzeniem, że to również jest kwestia indywidualna. Mimo wszystko możemy zapewnić, że naturalne formy danych substancji dostarczane do organizmu bezpośrednio przez pożywienie stanowią jedną z najlepszych rozwiązań. Dlatego, wprowadzenie do codziennego jadłospisu większej ilości zielonych warzyw stanowiących bogate źródło folianów i tak wyjdzie Ci na dobre. Natomiast, co do zagadnienia, jak stosować kwas foliowy – dawkowanie suplementu zawsze ustalaj z lekarzem.

Rola spokoju przy planowaniu ciąży

Nasz nastrój odczuwany na co dzień oraz poczucie wewnętrznego zadowolenia niekiedy schodzą na dalszy plan w codziennym natłoku obowiązków. Takiemu podejściu mówimy jednak zdecydowane „nie”! Twoja równowaga emocjonalna jest bardzo istotna dla wielu procesów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Gorąco zachęcamy Cię więc, aby podjęcie decyzji o poszerzeniu rodziny stanowiło ten moment, w którym zaczniesz lepiej opiekować się sobą i swoimi emocjami.

Ograniczenie stresu w okresie planowania ciąży ma jeszcze jedną bardzo istotną rolę. Notorycznie odczuwane napięcie oraz niepokój mogą przyczyniać się do nieregularnych cykli miesiączkowych i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia, a w rezultacie również zmniejszenia płodności. Dlatego, te słowa kierujemy do wszystkich przyszłych mam – koniecznie dbajcie o odpowiednią ilość spokoju na co dzień, czas na wyciszenie powinien być dla Was priorytetem.

W ramach ciekawostki chciałybyśmy przekazać Ci, że rola opisanej we wcześniejsze części artykułu – witaminy B9 - również odnosi się do tematu stresu. Poza swoim silnym działaniem wpływającym na regulację funkcjonowania układu nerwowego u dziecka substancja ta przyczynia się także do wytwarzania serotoniny określanej hormonem szczęścia. To zatem idealne wsparcie dla przyszłej mamy – sam okres planowania rodzicielstwa, jak i ciąży stanowi w końcu czas ekscytujących doświadczeń przed przyjściem na świat nowego członka rodziny.

Co jeszcze polecamy w procesie redukowania stresu i wzmacniania dobrego samopoczucia w okresie planowania ciąży? Prawdopodobnie spodziewasz się, że mamy na myśli aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia (nie muszą być bardzo intensywne, najważniejsze jest to, żeby zachować zdrową kondycję) wpływają dobroczynnie na poprawę samopoczucia, dzięki czemu praktykując je, będzie Ci łatwiej radzić sobie ze stanami napięcia.

Razem z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz innymi elementami zdrowego stylu życia wykształcisz bardziej świadome podejście do tematu rodzicielstwa i zadbasz o szereg istotnych kwestii, zanim pierwszy raz zobaczysz swoją pociechę na żywo. Jesteśmy przekonane, że dasz sobie radę, a dzisiejsza dawka wiedzy będzie Twoim istotnym wsparciem w tym wyjątkowym czasie. Życzymy Ci więc dużo dobrego samopoczucia i siły do stawiania czoła nowym wyzwaniom, a tymczasem – do następnego razu.

 

Bibliografia:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10209485/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36144280/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35995050/
 4. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10408398.2023.2241541
 5. https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/suplementacja-kwasem-foliowym-w-ciazy-i-okresie-jej-planowania/#:~:text=Dodatkowo%20w%20ramach%20prewencji%20ka%C5%BCda,czyli%20najcz%C4%99%C5%9Bciej%201%20tabletk%C4%99%20suplementu.
 6. https://www.mjakmama24.pl/przed-ciaza/przygotowania-do-ciazy/kiedy-powinnas-sie-zdecydowac-na-pierwsze-dziecko-aa-BBfV-YeZR-zqNP.html
Powrót do blogu