Kiełki – czy są zdrowe? Najważniejsze właściwości odżywcze

Kiełki – czy są zdrowe? Najważniejsze właściwości odżywcze

Dzisiaj z pewnością zakiełkuje w Tobie nowa dawka wiedzy dietetycznej, o co same zresztą zadbamy. Czeka nas bardzo przyjemna i ciekawa przeprawa, dlatego nie ma co zwlekać. Czy kiełki są zdrowe i jakie mają właściwości? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są kiełki – kilka słów o najważniejszych rodzajach

Jak zawsze zaczniemy od podstaw i postaramy się przybliżyć Ci dzisiejsze zagadnienie w możliwie najbardziej przystępny sposób. Na początek mamy jedną prośbę – postaraj się wyobrazić sobie np. brokuły lub rzodkiewki. Zgadujemy, że w Twojej głowie pojawiły się właśnie obrazy pięknych, dorodnych i dojrzałych warzyw.

W przypadku mowy o kiełkach musimy jednak cofnąć się nieco w czasie, do momentu, gdy konkretne rośliny jeszcze nie do końca przypominały swoją ostateczną, znaną nam wszystkim postać. Nasza podróż zaczyna się w bardzo wczesnej fazie wzrostu roślin. To właśnie te dopiero lekko rozwinięte drobne cuda natury zwiemy kiełkami. Powstają one z nasion, a ich średnia wysokość wynosi najczęściej zaledwie ok. 2 cm. Są tak niewielkie, że aż łatwo byłoby je przeoczyć, prawda? Jednak właśnie dziś opowiemy Ci, dlaczego jednak nie warto pomijać ich w diecie oraz jakie są korzyści zdrowotne spożywania kiełków. Od razu zapowiadamy, że naprawdę jest o czym pisać.

Zanim przejdziemy przez opis właściwości zdrowotnych kiełków, dobrze byłoby jeszcze poświęcić chwilę uwagi ich najczęściej spotykanym rodzajom. W końcu zależy nam na kompleksowym podejściu do tematu, ponieważ na koniec tego spotkania, masz stać się prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie. Zapewniamy Cię, że z pewnością odnajdziesz się w tej roli, odkrywając, jak bardzo pasjonujące może być zdrowe odżywianie. No to do dzieła!

Kiełki – rodzaje cieszące się największą popularnością

Zaczynamy więc krótki spacer przez najpopularniejsze gatunki kiełków. Domyślasz się, co będzie zawierała ta lista?

 • Kiełki lucerny – prawdopodobnie zdążyłyśmy już nieco o nich napomknąć podczas naszych wcześniejszych spotkań. Do dzisiaj zachwyca nas ogrom właściwości zdrowotnych, jaki możemy znaleźć w tym konkretnym pokarmie i z pewnością nie bez powodu króluje on na pierwszy miejscu naszej listy. Dla przypomnienia podkreślmy jeszcze raz, że w kiełkach lucerny obecnych jest wszystkie 9 egzogennych aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie należy też zapominać, że kiełki lucerny zawierające pierwiastki śladowe, takie jak miedź, mangan, magnez odgrywają zasadniczą rolę w kontrolowaniu stresu oksydacyjnego. Wysokie stężenie manganu w kiełkach lucerny może pomóc w stymulacji wydzielania insuliny i poprawie jej funkcjonowania u pacjentów z cukrzycą Kiełki lucerny są również bogate w witaminy, takie jak kompleks witamin z grupy B, witaminy C, E i K. Ponadto w kiełkach lucerny w znacznych ilościach można znaleźć różnorodną liczbę związków fenolowych, które odpowiadają za działanie przeciwcukrzycowe, przeciw otyłości, przeciwutleniające, a także wiele innych działań biologicznych. Z kolei saponiny i ich pochodne wywierają wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową przeciwko drożdżom i szczepom bakteryjnym a także pomagają zrównoważyć stosunek „dobrego” cholesterolu HDL do „złego” cholesterolu LDL.
 • Kiełki rzeżuchy – ten rodzaj żywności niezmiennie cieszy się dużą popularnością w okresie wielkanocnym. Rzeżucha do dziś wielu z nas przypomina o nadchodzącej wiośnie. Właściwości zdrowotne tego konkretnego gatunku kiełków mają przede wszystkim charakter wspomagający detoksykację organizmu – innymi słowy jego oczyszczanie. Wiele źródeł wskazuje także na różnorodne tradycyjne zastosowania m.in. jako środek przeciwzapalny, chemoprotekcyjny, hipoglikemizujący i przeciwastmatyczny.
 • Kiełki brokułu – wciąż są nieco mniej popularne od swoich rywali, a przecież również mają do zaoferowania wiele cennych właściwości. To właśnie w tym pokarmie znajdziemy wiele witamin z grupy B, A, C, E i K oraz całą skarbnicę mikroelementów. Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kiełków brokułów dotyczą szczególnie związku należącego do grupy izotiocyjanianów znanego jako sulforafan. Sulforafan w powstaje jako produkt uboczny, gdy materiał roślinny jest uszkodzony (nale,zy go posiekać lub dokładnie przeżuwać podczas jedzenia). Każde z tych działań zapoczątkuje reakcję w uszkodzonym materiale roślinnym, podczas której enzym mirozynaza oddziałuje na prekursor sulforafanu (glukorafaninę) wytwarzając sulforafan. Chociaż prekursor sulforafanu, glukorafanina, występuje we wszystkich rodzajach warzyw krzyżowych, od kapusty po kalarepę, młode kiełki brokułów zawierają do 100 razy więcej w porównaniu do dojrzałych różyczek brokułów. Sulforafan wykazuje właściwości przeciwnowotworowe oraz ochronne przed chorobami sercowo-naczyniowymi.
 • Kiełki fasoli mung – stanowią one częsty składnik dań kuchni azjatyckiej, dlatego bardzo możliwe, że przede wszystkim kojarzysz go z restauracji. W tym przypadku możemy mówić o właściwościach antyoksydacyjnych, które hamują procesy starzenia. W badaniach naukowych wykazano także ich działanie przeciwwirusowe i obniżające poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Znakomicie, znasz już teraz kilka z najpopularniejszych rodzajów kiełków, dlatego możemy jak najbardziej iść dalej. Dowiedzmy się zatem nieco więcej o właściwościach tego cennego dla zdrowia pokarmu. Zapraszamy na kolejny przystanek naszej podróży.

Kiełki – wartości odżywcze

Jakie kiełki są najbardziej wartościowe? Jesteśmy bardzo ciekawe, czy masz już swojego faworyta, którego wyróżniasz na tle zamieszczonej powyżej listy. Oczywiście nie zamierzamy tutaj przeprowadzać żadnych zawodów, chociaż gdyby trzeba było podać najzdrowsze kiełki, z pewnością padłoby u nas na lucernę, która już od dłuższego czasu jest nam bardzo bliska. Mimo wszystko nie ma co odtrącać innych gatunków, ponieważ byłoby to co najmniej nie fair zagraniem. A dlaczego tak sądzimy?

Jak pewnie doskonale wiesz, kiełki wyrastają z nasion, a to właśnie w nich gromadzi się skarbiec cennych składników odżywczych wspomagających prawidłowy rozwój roślin. Bogactwo prozdrowotnych właściwości dotyczy wszystkich rodzajów tego cennego pokarmu, dlatego jak najbardziej możesz testować różne gatunki i jednocześnie dbać w ten sposób o własne zdrowie.

Przyjrzyjmy się jeszcze z bliska samemu procesowi kiełkowania. To właśnie podczas niego w roślinach zostają uaktywnione enzymy przetwarzające substancje odżywcze – w efekcie są one jeszcze lepiej i łatwiej przyswajalne przez nasz organizm. Dodatkowo, do wszystkiego dochodzą również takie atuty jak zwiększenie w kiełkach zawartości witamin i minerałów. Czujesz, że udało nam się już zachęcić Cię do bliższego zapoznania się z kiełkami? A to jeszcze nie wszystko!

Teraz przyszedł już czas na wymienienie kolejnych atutów zdrowotnych, na jakie jeszcze możesz liczyć, wprowadzając kiełki swojej diety. Nie ma na co czekać, zapraszamy do naszej listy.

 • Kiełki jako źródło białka roślinnego – to z pewnością świetna wiadomość dla wegan i wegetarian, którzy chcą lepiej balansować swój jadłospis pod kątem odżywczym. Najwięcej białka znajdziesz w kiełkach lucerny i soi. Spożywając ten typ pokarmu, możesz m.in. w łatwy sposób wspomóc proces regeneracji swoich mięśni.
 • Antyoksydanty w kiełkach – przypominasz sobie właściwości fasoli mung? To właśnie m.in. w jej kiełkach kryje się szeroki antyoksydacyjny potencjał. Jeśli zależy Ci na zniwelowaniu szkodliwego wpływu wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia, rozwiązanie znajdziesz w tym zdrowym pokarmie. To cudowne, jak wiele można zdziałać dietą. Tym bardziej, jeśli masz tak jak my i uważasz, że to jeszcze nie Twój czas na starzenie się.
 • Kiełki a wspomaganie układu immunologicznego – czy w tym typie pokarmu faktycznie znajdziemy właściwości wzmacniające odporność? Okazuje się, że jak najbardziej. Kiełki rzodkiewki świetnie chronią organizm przed ryzykiem przeziębienia czy chorobami krążenia.
 • Kiełki a poprawa trawienia – tak, to zestawienie również nie jest bezpodstawne. Ten szczególny typ pokarmu jest w stanie działać pobudzająco na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Co istotne dla cukrzyków, kiełki mogą również wpływać na stabilizację poziomu cukru we krwi. Czujesz już, że w Twojej kuchni zawita nowy składnik?

Za co jeszcze kochamy kiełki? Wartości zdrowotne tego pokarmu nieustannie nas zaskakują i z pewnością można długo by o tym pisać, ale jesteśmy zagorzałymi entuzjastkami wyłuskiwania najbardziej interesujących i cennych dla zdrowia faktów z gąszczy informacji. Dlatego, zanim przeniesiemy się do kolejnego etapu naszej podróży, pozwolimy sobie nadmienić jeszcze kilka zalet kiełków.

Niewątpliwie, można w tym miejscu wspomnieć o niskiej kaloryczności tego pokarmu. Kiełki nie powodują również wzdęć w przeciwieństwie do spożywanych w większych ilościach strączków. Co jeszcze znajdziesz w tym wyjątkowym produkcie? Oczywiście mamy na myśli błonnik pokarmowy oraz kwasy tłuszczowe Omega-3. W szczególności ostatnia z wymienionych substancji świadczy o tym, że dobrze byłoby uwzględnić kiełki w diecie wegańskiej – w ten sposób jeszcze bardziej wspomożesz swój organizm. No dobrze, teraz możemy już ruszać dalej.

Kiedy i jak często jeść kiełki?

Całkiem gładko udało nam się przekazać Ci najważniejszą esencję wiedzy na temat naszego tytułowego bohatera dzisiejszego spotkania. Prawdopodobnie już dobrze wiesz, na co są dobre kiełki i być może nawet czujesz większą chęć wprowadzenia ich do swojej diety. Jednak pozostało jeszcze kilka drobnych, nierozwiązanych kwestii, dlatego spieszymy z pomocą i kolejnym zastrzykiem wiedzy zdrowotnej.

Kiedy najlepiej jeść kiełki? Bardzo możliwe, że w Twojej głowie rozbrzmiewa aktualnie to pytanie. Odpowiedź wydaje się całkiem prosta – dobrze byłoby, gdyby ten typ pokarmu był stale obecny w Twoim zimowym i jesiennym jadłospisie. W zimne miesiące część z nas mierzy się z pogorszoną odpornością organizmu, dlatego szczególnie polecamy Ci wówczas naturalne i profilaktyczne rozwiązania. Jednak na tym nie koniec. Sezon wiosenny to przecież, jak już zdążyliśmy sobie dzisiaj ustalić, odpowiedni czas na sianie rzeżuchy. W sekrecie możemy nawet powiedzieć Ci, że z odżywczego bogactwa kiełków możesz w zasadzie korzystać przez cały rok. Pewnie zapytasz teraz – a jak często jej jeść? Codziennie. Ten wyjątkowy artykuł spożywczy może być stałym elementem Twojego jadłospisu.

Zbliżając się nieuchronnie do pożegnania, dobrze byłoby poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie, jakie są najlepsze sposoby przygotowywania kiełków do spożycia. Odpowiedź powinna Cię bardzo ucieszyć – ten typ żywności można jeść na surowo, zatem możesz zaoszczędzić czas na przyrządzaniu posiłku.

Wiesz co? Postanowiłyśmy jeszcze bardziej ułatwić Ci gotowanie. Jeśli na myśl o tym, aby rozpocząć hodowanie kiełków w domu, po Twoim ciele przechodzą dreszcze, możesz zadbać o swoje zdrowie w łatwiejszy sposób z naszą prozdrowotną mieszanką ALFA9. Jako bazę tego produktu wybrałyśmy właśnie niezwykle odżywcze kiełki lucerny. Dodanie mieszanki do posiłku zajmie Ci krótką chwilę, jednak to, jak wiele dobra zadzieje się w Twoim organizmie to już inna sprawa. Zatem życzymy smacznego!

 

Bibliografia:

 1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814619305023?via%3Dihub#b0100
 2. https://onlinelibrary-1wiley-1com-1000019yw0514.han.p.lodz.pl/doi/10.1111/jfbc.13777
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8398379/
 4. https://phmd.pl/api/files/view/3541.pdf
 5. https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/warzywa/kielki-wartosci-odzywcze-i-wlasciwosci-jak-jesc-kielki/zy5pe9e
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3832756/
 7. https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kielki-docen-zdrowotne-i-smakowe-walory-kielkow-roslinnych-aa-VYs4-kLDJ-hnR2.html
Powrót do blogu