Jak zachować dobrą kondycję po 30 roku życia?

Jak zachować dobrą kondycję po 30 roku życia?

Pewnie nieraz udało Ci się już spotkać ze stwierdzeniem, że zdrowy styl życia po 30 to podstawa, jeśli na starość chcesz cieszyć się dobrą kondycją. Jakie zatem kroki należy podjąć, aby umiejętnie zaopiekować się własnym organizmem? Już za chwilę poznamy najważniejsze tajniki tego tematu, dzięki którym poczujesz się dobrze we własnym ciele bez względu na wiek. Zaczynamy!

Jak rozpoznać słabą kondycję?

W pierwszej kolejności zastanówmy się razem, jakie są objawy słabej kondycji. W końcu musimy dowiedzieć się, nad czym należałoby popracować, prawda? Każdy z nas czuje czasem zmęczenie oraz brak chęci do aktywności, ale czy już wtedy powinniśmy dzwonić na alarm i rozpocząć misję kompleksowej metamorfozy całego naszego dotychczasowego stylu życia?

Ty też kojarzysz takie osoby z bliskiego otoczenia, które uważają, że zawsze jest coś do poprawy i należy stale się doskonalić? Ten rodzaj aktywnego podejście to całkiem dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz pozostać w tyle, a w zamian regularnie się rozwijać i dążyć do coraz lepszych efektów – również w dziedzinie dbania o siebie.

Aby jeszcze nieco bardziej rozjaśnić Ci ten temat, przygotowałyśmy małe porównanie. Z dobrą kondycją jest trochę jak z chęcią bycia zawsze modnie ubranym – należy dogłębnie interesować się tym tematem oraz pozostać uważnym na wszelkie wydarzające się zmiany w trendach dotyczących stylu lub te zachodzące we własnym organizmie.

Spadek kondycji po 30 roku życia to bardzo duży problem, z którym mierzy się wiele osób. Możliwe, że zastanawiasz się teraz, po czym możemy zaobserwować obniżoną wydolność funkcjonowania naszego organizmu. Specjalnie na Twoje potrzeby przygotowałyśmy listę kilku najważniejszych wyznaczników, a są to:

 • trudności z utrzymaniem równomiernego oddechu w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego,
 • niestabilny poziom tętna,
 • drżenie mięśni
 • czy zadyszka pojawiająca się również przy mniej wymagających ćwiczeniach.

Którykolwiek z powyższych punktów jest Ci dobrze znajomy? Zastanów się teraz, czy pokonanie kilku pięter klatki schodowej odbierasz jako spory wysiłek. Jeśli tak – nie martw się, naszym celem jest okazanie Ci profesjonalnego wsparcia oraz pomocy i dlatego już dzisiaj dowiesz się, jak utrzymać kondycję. Zapewniamy, że przed Tobą początek świetnej podróży, na końcu której czeka nic innego jak… zdrowy organizm. Nastał czas, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zapewniamy Cię, że na pewno dasz sobie radę.

Spadek kondycji – przyczyny osłabionej wydolności organizmu

Zanim przejdziemy dalej, rozważmy jeszcze krótko przyczyny osłabionej kondycji oraz jej wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Co takiego stoi więc za pogorszonym stanem naszego zdrowia? Z pewnością wymienione poniżej czynniki nie pozostają bez znaczenia, a mamy na myśli m.in.:

 • niezdrowe nawyki żywieniowe,
 • małą ilość lub brak ćwiczeń fizycznych,
 • wiele stresu na co dzień
 • czy wreszcie problemy ze snem.

No dobrze, zatem jak poprawić kondycję? Pewnie domyślasz się, że należałoby po prostu wziąć pod uwagę widoczną powyżej listę i zadbać o każdy jej jeden element, aby mogła nadejść zmiana na lepsze. To jednak wcale nie wydaje się tak proste, ale na szczęście masz do czynienia z ekspertkami w dziedzinie funkcjonowania organizmu. Już zacieramy ręce do pracy i zaoferowania Ci naszej pomocy, dzięki której poczujesz na własnej skórze, czym jest zdrowa kondycja.

A dlaczego to tak bardzo ważne? Z własnego doświadczenia możemy potwierdzić Ci, że kondycja psychofizyczna utrzymana w normie przekłada się na codzienną radość życia. Kiedy wszelkie aktywności nie przychodzą nam z nadmiernym trudem, nie tylko zaczynamy odczuwać zwiększoną witalność, ale i szczęście. W zdrowym ciele zdrowy duch! Jesteśmy przekonane, że skądś kojarzysz to sformułowanie.

Zdaje się, że czas nas goni, a Twój organizm na pewno domaga się zaopiekowania, zatem bierzmy się już do pracy.

Zdrowe nawyki żywieniowe i ich wpływ na kondycję

Może jeszcze do dzisiaj wydawało Ci, że dieta po 30 nie ma aż tak dużego znaczenia w kwestii utrzymania prawidłowej kondycji. A jednak, kto by pomyślał, jak wiele są w stanie zdziałać prawidłowo zbilansowane posiłki.

O niezwykłej mocy, która kryje się w zdrowym jedzeniu, wspominałyśmy Ci już wielokrotnie, ale dzisiaj przyszedł czas na podkreślenie jej walorów w kontekście utrzymania prawidłowej kondycji. Odpowiedź na pytanie jak zadbać o siebie po 30 jest jedna – białko. No może trochę przesadziłyśmy, ale ważne, żeby udało Ci się zapamiętać istotną rolę pełnioną przez ten makroskładnik. Białko jest niezmiernie istotne w procesie wzrostu oraz regeneracji mięśni. Tak więc jego obecność w codziennym posiłkach to nadrzędna reguła, której warto przestrzegać. Niedobór tego składnika w organizmie może prowadzić do znacznego osłabienia siły Twoich mięśni, co z kolei jest nierozerwalnie związane z ryzykiem pogorszenia się kondycji zdrowotnej.

Oczywiście, w prowadzonej przez Ciebie diecie nie powinno również zabraknąć innych substancji i związków chemicznych. Niezwykle istotne okażą się również tłuszcze, węglowodany, a także witaminy i mikroelementy. Pamiętaj też o wzbogaceniu diety w większą ilość warzyw, aby zapewnić zdrowe starzenie się i mocne serce. Na szczęście, jeszcze więcej informacji na temat poprawnego bilansowania posiłków znajdziesz w jednym z artykułów na naszym blogu.

Często słyszymy, że wraz z wiekiem, jesteśmy coraz bardziej narażeni na spowolnienie procesów trawienia. I niewątpliwie jest w tym ziarno prawdy. To, co jednak możesz zrobić już teraz, to wprowadzenie do swojej diety większej ilości produktów wspomagających prawidłowe przeprowadzanie procesów metabolicznych. Opracowana przez nas z największą starannością prozdrowotna mieszanka ALFA9 doskonale odpowie na potrzeby seniorów oraz innych osób, u których trawienie przebiega trudniej. Poza wsparciem metabolicznym, produkt, nad którym pracowałyśmy z największą pieczołowitością, zapewnia także cenne źródło witamin, aminokwasów egzogennych niezbędnych do budowania białek i minerałów – a to wciąż jeszcze nie wszystko.

Czy udało nam się zbudować u Ciebie świadomość tego, jak istotna może być dieta we wzmacnianiu kondycji – fakty mówią same za siebie, prawda? Wierzymy, że tak jak my cenisz sobie holistyczne podejście do zdrowia, dlatego teraz przejdziemy do kolejnego zagadnienia, a będzie nim aktywność fizyczna.

Sport to zdrowie – najlepsze ćwiczenia dla osób powyżej 30 lat

Zdrowa kondycja fizyczna ma bardzo istotny wpływ na to, jak funkcjonuje nasz cały organizm. Masz ochotę znów udać się z nami na małą podróż do wnętrza organizmu? Jeśli tak, to cudownie, w takim razie ruszajmy.

Praktykowanie sportu oddziałuje m.in. na poprawę ukrwienia wielu organów, w tym również mózgu, dzięki czemu zostaje on lepiej przygotowany do intensywnego funkcjonowania – a nasza zdolność do koncentracji oraz zapamiętywania się poprawia.

Wraz z regularnymi ćwiczeniami przychodzi również kolejny pożądany przez nas efekt, a jest nim wzmocnienie mięśni. Jeśli zatem zadbasz o odpowiednią dawkę sportu lub innej aktywności fizycznej na co dzień, możesz skutecznie poprawić swoją kondycję. W rezultacie zapomnisz o problemie nadmiernego wiotczenia lub drętwienia mięśni. Bardzo prawdopodobne, że w Twojej głowie kiełkują teraz jednak drobne wątpliwości oraz pytania, a na pierwszy szereg wysuwa się zagadnienie tego, jaki rodzaj aktywności po 30 wybrać. Odpowiedź może być zróżnicowana w zależności od kilku podstawowych aspektów takich jak:

 • charakter Twojego wcześniejszego kontaktu ze sportem,
 • predyspozycje fizyczne,
 • ograniczenia zdrowotne,
 • oraz ilość czasu, którym dysponujesz.

Przeciwdziałanie procesom starzenia się po 30 roku życia w kontekście aktywności fizycznej nie musi od razu być tożsame z tym, że zostaniesz wyczynowym sportowcem – spokojnie, nie w tym rzecz. Jeśli z treningami nigdy nie było Ci zbytnio po drodze, bez obaw, możesz włączyć do swoje rutyny także mniej wymagające formy aktywności. Dobrym rozwiązaniem na start okażą się niewątpliwie dłuższe spacery lub jazda na rowerze. Pamiętaj, że rodzaj praktykowanej aktywności fizycznej powinien być dopasowany pod Ciebie – wtedy przyniesie on najbardziej pożądane efekty.

Rola odpoczynku i obserwacji organizmu

Zbliżamy się już ku końcowi naszej dzisiejszej wycieczki, czas więc nieco przystopować i trochę się wyciszyć. Panie i Panowie przechodzimy do jednej z najprzyjemniejszych części, a jest nią rzecz jasna odpoczynek.

Zdrowy sen a kondycja fizyczna – na pierwszy rzut oka te dwa pojęcia mogą wydawać się nie być ze sobą specjalnie związane. Jednak to tylko pozory. Podczas snu nasz organizm zyskuje bardzo cenną szansę na to, aby się wyciszyć oraz odprężyć, ale i zregenerować. Błogi odpoczynek może być więc nie tylko szczególnie przyjemny, ale i cenny dla naszego zdrowia. Ponadto, co niezmiernie ważne – bez skutecznej regeneracji nie ma mowy zdrowej kondycji, o czym prawdopodobnie już dobrze wiesz.

Redukcja stresu w życiu codziennym i znaczenie regularnych badań lekarskich to kolejne ważne zagadnienia, którym również warto poświęcić uwagę. Odczuwany na co dzień niepokój potrafi naprawdę paraliżować nasze ciało oraz umysł, a tym samym obniżać wydolność organizmu, dlatego z całego serca polecamy Ci umiejętne dbanie o własne emocje oraz potrzeby. Co do samych badań lekarskich – wykonywanie ich regularnie sprawi, że otrzymasz wgląd we wszystkie cenne informacje co do stanu swojego zdrowia, a w razie potrzeby szybko i odpowiednio zareagujesz.

Tak właśnie dotarliśmy do końca naszej dzisiejszej podróży, a dobra kondycja po 30 stała się tematem, który nie kryje już przed Tobą żadnych tajemnic. Dlatego, z pewnością w miarę, jak zaczniesz wcielać do swojej rutyny kolejne zdrowe nawyki, zaobserwujesz poprawę sprawności fizycznej oraz umysłowej – i tego Ci właśnie życzymy!

Bibliografia:

 1. https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/jak-zachowac-dobra-kondycje-i-sprawnosc-umyslu-do-poznej-starosci-aa-2ueN-TLHs-2WmM.html
 2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0033062018300872?via%3Dihub
 3. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/exercising-for-better-sleep
 4. https://www.nccih.nih.gov/health/relaxation-techniques-what-you-need-to-know
 5. https://www.healthywomen.org/content/article/health-your-30s
Powrót do blogu