Hangry – dlaczego złościmy się, gdy jesteśmy głodni?

Hangry – dlaczego złościmy się, gdy jesteśmy głodni?

Głód a emocje – kto by pomyślał, jak bardzo wybuchowe może być to zestawienie. Czas, abyśmy zagłębili się wspólnie w terminie „hangry” określającym ten specyficzny stan rozdrażnienia pojawiającego się wraz ze wzrostem apetytu. Naszą wyprawę przez emocje powiązane z jedzeniem uważamy za rozpoczętą!

Hangry – co to za stan i jak się objawia?

Wzrastające uczucie głodu powoduje, że jednocześnie rośnie u Ciebie zdenerwowanie? A może trudniej Ci się wtedy skoncentrować? Nic w tym dziwnego, już u najmłodszych można zaobserwować ten potężny związek między emocjami a pokarmem. Kiedy dziecko zaczyna być głodne, od razu wyraża swoją niezaspokojoną potrzebę płaczem. I tutaj dochodzimy do clou naszej sprawy.

Najpierw troszkę teorii na zaostrzenie apetytu. „Hangry” to angielski wyraz, który idealnie opisuje ten charakterystyczny stan zdenerwowania towarzyszącego uczuciu głodu. Stanowi on połączenie dwóch słów tj. „hungry”, czyli głodny oraz „angry”, czyli zły. Dlaczego to zjawisko zasłużyło sobie na tak dużą uwagę, że aż wprowadzono nowe pojęcie? Odpowiedź skrywa się… w sposobie funkcjonowania naszego organizmu.

Dieta a równowaga emocjonalna

Wiesz już, co to znaczy „hangry” w kontekście językowym, zatem przyszedł czas na to, abyśmy pochylili się nieco bardziej nad kwestiami biologicznymi. Jedną z nadrzędnych potrzeb fizjologicznych, które należy zapewnić, aby utrzymać dobrostan emocjonalny i zdrowie, jest pożywienie. Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że pokarm pozwala na przeprowadzanie wielu istotnych procesów dziejących się w ciele, a także dostarcza nam cennej energii życiowej. Dlatego, w sytuacji jakichkolwiek trudności z uzyskaniem pożywienia, nasz organizm zaczyna odczuwać zagrożenie. Zdecydowanie odradzamy Ci zatem zbyt długich przerw między posiłkami czy prowadzenia restrykcyjnych diet wywołujących rozdrażnienie lub nawet złość. Najważniejsze kwestie mamy już za sobą, dlatego teraz poświęcimy się bardziej tematowi emocji.

Hangry a dzieci – złość towarzysząca uczuciu głodu

Prowadzona dieta a równowaga emocjonalna u dzieci to dwa na stałe powiązane ze sobą tematy. Zdrowa dieta obejmuje znacznie więcej aspektów niż samo dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii, o czym za chwilę się dowiesz.

W przypadku utrzymującego się stanu głodu i powiązanych z nim zmian poziomu hormonów (w szczególności wzrostu kortyzolu – określanego hormonem stresu) negatywne samopoczucie staje się jak najbardziej naturalną reakcją. W przeciwieństwie do dzieci, jako dorośli odczuwający głód z pewnością zachowujemy się, w bardziej stonowany sposób, chociaż pewnie z doświadczenia wiesz, że niekiedy nasze emocje mogą ulegać eskalacji. Wraz z wiekiem, „hangry” zaczyna więc przyjmować formę zirytowania czy też lekkiego podenerwowania, jednak sam stopień intensywności tych uczuć jest bardzo indywidualny.

Zastanawiasz się, jakie zagrożenie pojawia się przy często lekceważonym uczuciu głodu? Kiedy nasz organizm jest stale narażany na stres związany z niewystarczającą ilością pokarmu, może to skutkować zmianą nastawienia do otoczenia i bliskich osób. Górę biorą wówczas negatywne emocje takie jak rozdrażnienie, a sami stajemy się automatycznie gorszymi partnerami do towarzystwa.  

Bez obaw! Przybywamy na ratunek specjalnie dla Ciebie. Dowiedzmy się zatem więcej o prostych o prostych krokach, które ułatwią wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do Twojej codziennej rutyny, a jednocześnie wyciszą trudne emocje.

Rola zdrowej diety w regulacji nastroju

Pierwszym krok jest zawsze najważniejszy, a potem pójdzie już z górki. Od czego możesz więc zacząć? Na samym początku naszej drogi do zdrowego odżywiania czeka specjalny przystanek, jakim jest przeanalizowanie dotychczasowych przyzwyczajeń dietetycznych oraz wykrycie w nich wszelkich nieprawidłowości.

Jeśli nie masz pewności co do tego, jakich zasad warto przestrzegać, poniższa lista, którą przygotowałyśmy, z pewnością rozwieje Twoich wątpliwości.

 • Dbaj o to, aby ilość pożywienia przyjmowanego w ciągu dnia uzupełniała Twoje zapotrzebowanie kaloryczne zależne od wieku i poziomu aktywności fizycznej.
 • Staraj się sięgać po pokarmy o wysokiej wartości odżywczej, unikaj częstego spożywania wysokoprzetworzonych produktów.
 • Pamiętaj o regularności. Dostosuj rutynę żywieniową pod swój indywidualny tryb życia i staraj się spożywać posiłki o tej samej porze każdego dnia.
 • Zwróć uwagę na objętość porcji przyrządzanych dań. Być może lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zwiększenie częstotliwości spożywania posiłków niż stawianie na rzadkie i duże porcje?
 • Dbaj o zróżnicowanie swoich dań i przekąsek nie tylko pod kątem smakowym – zwróć również uwagę na właściwości konkretnych pokarmów.
 • Postaraj się nie spożywać posiłków w towarzystwie rozpraszaczy. Połączenie jedzenia z telewizją lub smartfonem to niekoniecznie dobry pomysł. Wówczas możemy nieświadomie spożyć większe ilości pokarmu niż planowaliśmy.

Obawiasz się, że wprowadzenie wszystkich zdrowych nawyków żywieniowych, okaże się dla Ciebie sporym wyzwaniem? W takim razie gorąco polecamy metodę małych kroków. Nikt z nas nie jest w stanie od razu dokonać cudów, a sama droga do celu może stanowić wspaniałą przygodę. Na początkowych etapach naszej współpracy, kiedy zastanawiałyśmy się nad tym, w jaki sposób maksymalnie podnieść wartość odżywczą planowanego produktu, wydawało się, że jest bardzo dużo do zrobienia… i faktycznie tak było. Jednak dzisiaj bardzo cieszy nas efekt, który osiągnęłyśmy wspólnymi siłami. Dlatego przelewamy całą naszą motywację na Ciebie i życzymy jak najwięcej wytrwałości. Na pewno dasz sobie radę, pamiętaj też, że po to właśnie jesteśmy, aby ułatwić Ci wkraczanie w świat świadomego odżywiania.

Czujesz wzrost entuzjazmu? Zatem wracamy do głównego tematu. Kolejny problem warty uwagi to zapominanie o posiłkach. Jesteśmy przekonane, że Tobie również zdarza się niekiedy wpaść w wir pracy i z trudem znajdujesz wówczas chwilę na spokojne dostarczenie sobie pożywienia. Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na Twoją wydajność oraz zdrowie – obciążony intensywnym działaniem umysł może pracować o wiele wolniej, gdy nie jesteśmy najedzeni.

Dodatkowo, kiedy bez opamiętania poświęcamy się męczącym aktywnościom, zwiększa się nasza potrzeba na słodkie pokarmy. Jeśli chcesz uniknąć spożywania nadmiernej ilości wysokoprzetworzonych stymulantów, dobrze jest mieć zawsze pod ręką jakieś zdrowe przekąski. Przekonaj się, jakie są nasze propozycje takich smakołyków.

 • Jabłka to świetne przekąski niskokaloryczne, a zarazem dostarczające odpowiedniej ilości cukru i hamujące apetyt, przy jednoczesnym usprawnieniu procesów trawienia.
 • Orzechy spożywane nawet w niewielkiej ilości są w stanie przekazać do Twojego organizmu sporą ilość kalorii wraz z witaminami, składnikami mineralnymi i zdrowymi kwasami tłuszczowymi.
 • Marchewki będące źródłem błonnika pokarmowego wspaniale zadbają o wzrok, a także pomogą Ci uczucie nasycenia na dłużej.

Widzisz? Jedna prosta zmiana polegająca na wprowadzeniu zdrowych zamienników codziennych przekąsek, a efekt pozytywnego wpływu na organizm naprawdę zaskakuje. Przed nami ostatnia prosta, która pomoże Ci lepiej zadbać o Twoje zdrowie oraz emocje – ruszamy dalej.

Stres wynikający z uczucia głodu

Chwilę wcześniej wspomniałyśmy Ci, że uczucie głodu może prowadzić do zmian w poziomie hormonów, a stąd już niedaleka droga do stresu. Częste pomijanie posiłków wykazuje się bardzo destrukcyjnym wpływem na funkcjonowanie wielu różnych stref organizmu. Kiedy nie dostarczamy sobie wystarczającej ilości pożywienia, niepokój naszego ciała wyraża się poprzez silne napięcie mięśni i bóle głowy, a nawet pogorszenie się stanu cery. Nikt z nas chyba nie liczy na taki scenariusz, ale na szczęście zdrowa dieta sama w sobie również może stanowić silne lekarstwo na stres.

Uwaga, uwaga właśnie nastał ten moment, kiedy przedstawimy Ci niezwykłą substancję osłabiającą odczuwany niepokój, a jest nią… GABA, czyli inaczej kwas gamma-aminomasłowy. Jego szerokie właściwości relaksujące, odstresowujące, ale i polepszające jakość snu, czynią go niezastąpionym rozwiązaniem na problemy objawiające się nadmiernym napięciem. Dlatego, jeśli miewasz kłopoty z silnym stresem i chcesz uchronić przed nim swój organizm, możesz wprowadzić do swojego jadłospisu kilka konkretnych produktów spożywczych zawierających GABA np.:

 • kefir,
 • kiszoną kapustę,
 • kiszone buraki,
 • jogurt naturalny
 • czy też kiszone ogórki.

Zastanawiasz się skąd tak duża obecność produktów kiszonych? Kwas GABA znajduje się w produktach z zawartością bakterii fermentacji mlekowej, które powodują jego wytwarzanie. Co więcej, kiszonki to również świetne, naturalne rozwiązanie, dzięki któremu wspomożesz florę bakteryjną swoich jelit.

Droga do lepszej jakości życia tak często ma swój początek właśnie na etapie diety. Gratulacje, dzisiaj udało nam się odbyć kolejną wspólną lekcję i już doskonale wiesz, co należy zrobić, aby wyregulować swoje emocje zdrowymi nawykami żywieniowymi. Od siebie możemy jeszcze dodać, że bardzo miło nam obserwować kiełkujące w Tobie zainteresowanie sferą pełnowartościowej diety. Do następnego razu!

 

Bibliografia:

 1. https://www.ekologia.pl/zdrowie/medycyna-rodzinna/hangry-czyli-dlaczego-sie-zloscisz-gdy-jestes-glodny,29637.html
 2. https://zdrowie.radiozet.pl/w-zdrowym-ciele/zdrowe-zywienie/zasady-zywienia/dlaczego-czujemy-zlosc-gdy-chwyta-nas-glod-sa-nowe-badania
 3. https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/dlaczego-gdy-jestes-glodny-automatycznie-stajesz-sie-zly-dowiedz-sie-co-robic-by-tego-uniknac-aa-jGUW-CxXp-9nyF.html
Powrót do blogu